Czy można komuś bezgranicznie ufać?

Czy można komuś bezgranicznie ufać?

Dylemat” (https://www.taniaksiazka.pl/dylemat-b-a-paris-p-1349679.html) B.A. Paris to książka, która wprowadza w umysł czytelnika prawdziwy dylemat – na ile i jak bardzo można komuś ufać? W jakim stopniu możemy ufać sobie i swojej ocenie? Czy zawsze wszystko jest czarno-białe, czy nasze postrzeganie bieli i czerni jest takie same jak naszych najbliższych osób? Czy przyjmujemy za pewnik, co druga osoba myśli? Czy mamy do tego prawo?

Jak znaleźć odpowiedzi na takie pytania?

Czy momentami nie jest wręcz bezcelowe szukanie odpowiedzi? Czy każdy jest gotowy na poznanie prawdy? Autorka książki nie oswaja nas z tymi pytaniami, wręcz przeciwnie – szykuje się niczym dzikie zwierzę do ataku  i nagle okazuje się, co może się stać w najbardziej niespodziewanej wersji rzeczywistości i czytelnik zostanie niemal porażony okrucieństwem losu. Nikt nie jest gotowy na zmierzenie się z żałobą w takim wymiarze, jaki serwuje nam autorka, należy być gotowym na swoiste oczyszczenie bo wyleje się wręcz morze łez.

Jak zatem sobie pomóc?

Wydaje się, że całe tło historii to lukrowana rzeczywistość bohaterów a to, co ich łączy to niedomówienia. Nie ma tu miejsca na życie razem tylko obok siebie. Wydaje się, że zaufanie jest podstawą związku, tutaj nieobecne – trudno zatem oczekiwać, że nie wydarzy się coś, co poprzez swoje bolesne oblicze nie zjednoczy rodziny lub raczej nie stworzy jej na nowo i na nowych warunkach. Przychodzi też na myśl powiedzenie “stare robi miejsce nowemu”, jednak nie do końca w sposób oczywisty. Autorka zabiera w podróż do własnych myśli, przekonań, czy jesteśmy w stanie jednak oswoić się z tym, co ma nam do zaproponowania? Czy koniec historii przyniesie ukojenie? Książka przynosi znacznie więcej pytań niż odpowiedzi, łatwo też przychodzą oceny postępowania bohaterów, łatwo nam z zewnątrz widzieć to co chcemy, nie myślimy często o swoich bliskich osobach, że z taką łatwością mogą nas oszukać czy zranić. Nie myślimy też o tym, jak my sami możemy daleko posunąć się w miłości do kogoś i czy to właśnie miłość nami kieruje, czy własny egoizm. Książka godna polecenia, dla wszystkich, którzy lubią zagłębiać się w swój świat i w swoją samotność, nie boją się ujrzeć własnych wad i słabości. Lektura zapewnia wiele emocji – również bardzo skrajnych, zmusza momentami do tego, aby podjąć się pracy nad sobą, nad swoim związkiem, rodziną i relacjami, zostawia też w czytelniku wspomniany tytułowy dylemat, co czytelnik na miejscu bohaterów by zrobił, jak się zachował i w jaki sposób skutki jego zachowania wpłynęłyby na jego najbliższe otoczenie.

Książka zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com
Share